15.7 C
Gdynia
niedziela, 15 Wrzesień, 2019

O nas

admin

Produkty finansowe to wszystkie usługi, których podmiotem lub przedmiotem jest pieniądz. Niezależnie od tego czy pożyczamy pieniądze, inwestujemy na giełdzie, ubezpieczamy samochód czy odkładamy na emeryturę – korzystamy z produktów finansowych. Ich podział, ze względu na ogromną różnorodność nie jest łatwy jednak w najprostszy sposób możemy przedstawić je następująco (uwaga: poniższy opis jest opisem czysto orientacyjnym).

Produkty kredytowe

Najprościej podzielić je możemy na kredyty i pożyczki konsumpcyjne oraz kredyty inwestycyjne. Pierwsze nie mają uzasadnienia biznesowego i są wykorzystywane jedynie w celu realizacji naszych pragnień np: posiadanie samochodu, domu czy wyjazdu na wakacje. Kredyty inwestycyjne to wszelkiego rodzaju sposoby pożyczania pieniędzy w celach inwestycyjnych – kiedy zakładamy, że za pożyczone pieniądze jesteśmy w stanie kupić sprzęt / know how etc, który w przyszłości umożliwi nam generowanie zysku większego, niż rady zaciągniętego długu.

Produkty inwestycyjne

Czyli wszystko, co jest związane z pomnażaniem pieniędzy. Do tej grupy zaliczyć możemy zarówno lokaty, konta oszczędnościowe jak i bardziej skomplikowane instrumenty takie jak fundusze inwestycyjne, lokaty strukturyzowane czy usługi oferowane przez biura maklerskie. Tych ostatnich jest cała masa i nie sposób wymienić ich wszystkich – są to między innymi portfele akcji, obligacji, kontrakty terminowe, opcje etc etc.

Produkty bankowe

Do tej grupy należą głównie usługi związane z prowadzeniem kont bankowych, zarządzaniem naszymi pieniędzmi (czyli przelewami, wypłatami z bankomatów etc). Ponadto zaliczyć tu możemy część produktów inwestycyjno-oszczędnościowych (takich jak lokaty czy kotna oszczędnościowe) oraz kredytowych.

Emerytury

Emerytalne produkty inwestycyjno-oszczędnościowe związane są z II i III filarem (oraz tzw IV filarem). Należą tu głównie Otwarte Fundusze Inwestycyjne, Indywidualne Konta Emerytalne (tu należą przeróżne produkty inwestycyjne, ograniczone jest jednak kwota jaką możemy zainwestować, ale jeśli zysk zrealizujemy dopiero po przekroczeniu wieku emerytalnego nie zapłacimy podatku Belki). Dodatkowo zaliczyć tu możemy całą gamę produktów emerytalnych nie mieszczących się w III filarze, ale realizowanych w ramach przyszłej (niezależnej od systemu Państwowego) emerytury – są to między innymi Gwarantowane Programy Emerytalne etc.

Ubezpieczenia

Wszelkiej maści ubezpieczenia, ubezpieczenia na życie i dożycie, ubezpieczenia mienia, turstyczne, oc / ac, od następstw nieszczęśliwych wypadków itp itd.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Akceptuję Czytaj więcej